Projekt Zdrowie Wadowice
Umów się na wizytę

Woda-co się dzieje w naszym organizmie gdy pijemy jej za mało?

Woda ma ogromne znaczenie dla naszego życia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jej odpowiednia codzienna podaż ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Woda wchodzi w skład wszystkich komórek organizmu. U osób dorosłych stanowi ok. 60% masy ciała (u kobiet 54%). Optymalna zawartość wody w organizmie zapewnia utrzymanie stosunkowo stałej temperatury ciała oraz prawidłowy przebieg wielu procesów życiowych. Woda ponadto bierze udział w procesie trawienia pokarmu i wchłaniania składników odżywczych, regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej, a także wydalania produktów przemiany materii i toksyn z ustroju.

Woda jest niezbędnym składnikiem żywności, gdyż nasz organizm nie jest w stanie wytwarzać jej w ilościach wystarczających do zaspokojenia podstawowych jego potrzeb.

Zapotrzebowanie na wodę należy rozpatrywać indywidualnie , w zależności od wieku, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego i obecności niektórych chorób.

Odpowiednie nawodnienie organizmu przyczynia się zatem do zachowania zdrowia i sprawności fizycznej, natomiast niewystarczające jej spożycie szybko daje o sobie znać i może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia człowieka, szczególnie w sytuacji przedłużającego się odwodnienia organizmu (np. podczas biegunki).

Nieprawidłowa podaż wody prowadzi m.in. do:

W zależności od stopnia niedoboru i elektrolitów można wyróżnić następujące rodzaje odwodnienia:

Do najprostszych sposobów oceny stanu nawodnienia należy codzienna obserwacja objawów, stanu klinicznego wyglądu i zachowania ocenianej osoby.

Jednak czasem trudno jednoznacznie stwierdzić czy jesteśmy odpowiednio nawodnieni.

Z pomocą pojawiamy się MY. W gabinecie naszego Centrum dietetycznego macie Państwo możliwość sprawdzenia zawartości tkanki tłuszczowej a także właśnie wody metabolicznej. Nasz dietetyk omówi Państwu wynik badania i da wskazówki żywieniowe oraz wskaże jakie jest Państwa zapotrzebowanie na wodę.

Komu
pomagamy

Nasi partnerzy