Projekt Zdrowie Wadowice
Umów się na wizytę

Witamina Słońca

Pod wpływem słońca w naszej skórze powstaje naturalna witamina D, która niesie za sobą ogromną ilość korzyści zdrowotnych. Jednak aby ta synteza mogła nastąpić muszą być spełnione odpowiednie warunki takie jak:

Doskonale wiemy, że nasza szerokość geograficzna nie zapewnia nam odpowiedniej dawki słońca przez cały rok. Niektóre lata bywają dość kapryśne i tak naprawdę tego słońca mamy jak na lekarstwo. Do tego dochodzi fakt, że największa synteza witaminy D zachodzi od maja do września w godzinach od 11 do 14, a w tym czasie jesteśmy najczęściej w biurach i szkołach i tak naprawdę nie możemy w pełni korzystać z naturalnego dobrodziejstwa…

Większość z nas Polaków czy Europejczyków nie jest w stanie naturalnie otrzymać właściwej dawki tej witaminy nawet w miesiącach letnich. Szacuje się, że 90% populacji ma niedobory witaminy D w okresie zimowym, a 40% nawet w okresie letnim.

Witamina D występuje w niektórych produktach spożywczych takich jak tłuste ryby (tuńczyk,śledź, makrela inne) żółtka jaj, sery czy wątróbka ale nawet najbardziej urozmaicony jadłospis nie jest wstanie dostarczyć nam odpowiedniej dawki, potrzebnej do pełni zdrowia.

Jakie sygnały naszego organizmu mogą świadczyć o niedoborach witaminy D?

WHO zaleca aby w okresie zimowym każdy przyjmował profilaktycznie odpowiednie dawki witaminy D, które są zależne od wieku, wagi i wynoszą od 600 – 2000 IU/ dobę.

W przypadku niektórych schorzeń zalecane są również wyższe dawki, które mają charakter leczniczy.

Jeśli organizm wysyła powyższe sygnały warto pomyśleć o zrobieniu badania krwi w celu oznaczenia poziomu witaminy D (badanie metabolitu D(25)OH). Badanie to pozwoli ustalić jaki jest nasz poziom startowy i jeśli okaże się że mamy duże niedobory, rekomendowane dawki profilaktyczne mogą nam nie wystarczyć.

Jeśli zdecydujemy się na suplementację to warto dodać że witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, więc aby mogła się właściwe przyswoić powinniśmy ją spożywać w trakcie posiłków, które zawierają tłuszcze np masło, oliwę, orzechy.

Reasumując mądre korzystanie ze słońca oraz odpowiednia suplementacja może być kluczem do zachowania pełni zdrowia szczególnie w tak trudnych czasach w których obecnie żyjemy. Szybkie tempo życia, codzienna dawka stresu wymaga od nas bardzo sprawnego układu immunologicznego zatem pamiętajmy o „słonecznej witaminie” i korzystajmy z każdego promyka… 🙂

opracowała mgr. inż. Ewelina Magiera- Fryc

Komu
pomagamy

Nasi partnerzy