Projekt Zdrowie Wadowice
Umów się na wizytę

Pierwsza wizyta u dietetyka – jak przebiega i jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u dietetyka ma na celu przede wszystkim poznanie pacjenta, jego problemu i oczekiwań. Dlatego też na taką wizytę trzeba poświęcić od 40 do 60 minut, stąd często potrzebne jest wcześniejsze umówienie dokładnego terminu spotkania.

Jak przebiega wizyta?

Na pierwszym spotkaniu dietetyk zbiera szereg informacji o pacjencie, tak aby móc zaoferować jak najlepsze rozwiązanie problemu. W związku z tym przeprowadzony zostaje wywiad obejmujący pytania zarówno o stan zdrowia, nawyki żywieniowe oraz tryb życia.

Następnie przeprowadzane są pomiary parametrów takich jak: wzrost, waga, obwody ciała oraz analiza bioimpedancji. Ten ostatni pomiar przeprowadzany jest na specjalnym urządzeniu pozwalającym ocenić procentowy stan tkanki tłuszczowej oraz stan nawodnienia organizmu. Badanie nie może być wykonane u kobiet w ciąży, u osób cierpiących na padaczkę czy posiadających rozrusznik serca. Aby pomiary były jak najbardziej obiektywne i dokładne, zwykle dietetyk prosi pacjenta o przystąpienie do nich w bieliźnie.

Po przeprowadzonym badaniu następuje omówienie wyników, ustalenie celu oraz szacowanego czasu jego osiągnięcia i kosztów kuracji.

Po zebraniu wszystkich informacji dietetyk przystępuje do ustalenia zaleceń żywieniowych oraz wstępnego jadłospisu jak również, jeżeli nie ma przeciwwskazań ustala nasturalną suplementację wspomagającą kurację.

Jak przygotować się na I wizytę?

  1. Warto zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu tak, aby móc spokojnie wszystko ustalić i omówić zalecenia żywieniowe.

  2. Można zabrać ze sobą aktualne wyniki badań laboratoryjnych.

  3. Jeżeli są przyjmowane lekarstwa, najlepiej spisać ich nazwy oraz dawkowanie.

  4. Jeżeli wizytę umawiamy z kilkudniowym wyprzedzeniem można do tego czasu spisać, co dokładnie spożywamy i o której godzinie.

 

Nie trzeba podejmować decyzji o podjęciu kuracji od razu. Oczywiście można zdecydować się na rozpoczęcie diety już na pierwszej wizycie. Otrzymuje się wówczas zalecenia dietetyczne oraz suplementy (jeśli zaistnieje taka potrzeba) na najbliższy tydzień. Można również pójść do domu, spokojnie wszystko przemyśleć i umówić się na rozpoczęcie kuracji w dogodnym terminie.

Komu
pomagamy

Nasi partnerzy