Projekt Zdrowie Wadowice
Umów się na wizytę

Ekstrakt drożdżowy- co to takiego?

Bądź świadomym konsumentem- czytaj etykiety!!!

Nie trzeba być żywieniowcem, aby – posługując się odpowiednio skonstruowanymi tabelami umieszczonymi na pudełkach i butelkach z produktami spożywczymi – poznać wartość odżywczą czy energetyczną przeliczoną na proponowaną porcję. Jednak skład niektórych produktów żywnościowych może przyprawić o zawrót głowy. Pod różnorodnymi nazwami kryją się tajemnicze substancje o niewiadomym pochodzeniu. Jedną z nich jest Ekstrakt Drożdżowy.

Co to takiego?

Ekstrakt drożdżowy, pomimo naturalnie brzmiącej nazwy, jest przemysłowym zamiennikiem glutaminianu sodu-znanego wzmacniacza smaku. Można go też znaleźć w produktach żywnościowych jako hydrolizowane białka roślinne czy autolizowane drożdże. Jego zadaniem jest wzmacnianie walorów smakowych produktów, szczególnie mięsnych oraz grzybowych.

Jest on powszechnie obecny w mieszankach przypraw, bulionach, kostkach rosołowych, słonych przekąskach, ale również w produktach sojowych, wybieranych chętnie przez wegetarian. Jest dostępny także w żywności, w składzie której znajdziemy maltodekstrynę, żelatynę, słód jęczmienny, serwatkę lub izolat sojowy.

Kwas glutaminowy występujący naturalnie nie jest szkodliwy dla człowieka i zwykle jest dobrze tolerowany przez organizm. Z kolei dodatek ekstraktu drożdżowego budzi pewne kontrowersje. Pomimo uznania go za substancję bezpieczną istnieją badania potwierdzające negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy czy pokarmowy.

Mogą występować bóle głowy, biegunki czy mdłości. Nadmierna konsumpcja może przyczyniać się do uszkodzenia nerek, a także zwiększać ryzyko depresji.

Umiejętność analizowania etykiet artykułów żywnościowych pozwala nie tylko na dobranie produktów spożywczych o właściwej wartości odżywczej, ale wpływa również na wzrost świadomości konsumentów w zakresie wyodrębnienia – dostępnego na rynku asortymentu – wyłącznie takiej żywności , która wykazuje pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Komu
pomagamy

Nasi partnerzy