Projekt Zdrowie Wadowice
Umów się na wizytę

Dieta lekkostrawna. Komu jest dedykowana i jakie są jej zasady.

Dieta lekkostrawna jest rodzajem diety leczniczej, jak sama nazwa sugeruje posiłki mają być łatwe do strawienia i nie obciążające przewodu pokarmowego .Zasady diety regulują skład posiłków, jak i sposób ich przyrządzania. Dobrze skomponowana dieta powinna dostarczać wszystkich składników odżywczych.

Kiedy się ją stosuje?

Najczęściej dieta lekkostrawna zalecana jest w przebiegu chorób obejmujących układ pokarmowy, takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, po resekcji pęcherzyka żółciowego, zapalenie wątroby czy trzustki. W zależności od fazy choroby dieta lekkostrawna może być bardziej lub mniej restrykcyjna.

Jakie są podstawowe zasady diety?

  1. Posiłki powinny być spożywane według zasady „często a mało” czyli co 3-4 godziny.

  2. Należy unikać spożywania produktów m.in. z dużą ilością błonnika takich jak np. razowe pieczywo, grube kasze, płatki owsiane, dojrzałe warzywa, niedojrzałe owoce wraz ze skórką. Trzeba również wyeliminować mocną kawę, herbatę, napoje gazowane, alkohol, ostre przyprawy oraz dania typu instant czy fast food.

  3. Odpowiedni sposób przyrządzania potrwa to gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie, pieczenie w naczyniu żaroodpornym. Z diety należy wyeliminować potrawy smażone zwłaszcza na głębokim tłuszczu.

Tak jak w przypadku innych diet leczniczych, warto aby dokładną dietę lekkostrawną ułożył specjalista, który weźmie pod uwagę fazę choroby, preferencje smakowe czy tryb życia.

Komu
pomagamy

Nasi partnerzy