Projekt Zdrowie Wadowice
Umów się na wizytę

Co jeść w górach, a co na plaży?

Dobrze przygotowany jadłospis powinien być układany indywidualnie dla każdej osoby. W celu skonstruowania odpowiedniego planu żywieniowego musimy wziąć pod uwagę wzrost, wagę, występujące schorzenia oraz poziom aktywności fizycznej.

W trakcie urlopu często zdarza się, że ilość naszej codziennej aktywności fizycznej ulega zmianie.

Na co dzień prowadzimy aktywny tryb życia, regularnie ćwiczymy, a wybierając się na urlop poziom naszej aktywności spada, bo spędzamy większą część dnia leżąc na plaży. Nieraz bywa odwrotnie, w pracy głównie siedzimy i mało się ruszamy, a urlop chcemy spędzić aktywnie udając się na górską wyprawę.

Warto odpowiednio dopasować nasz jadłospis do tego jak aktywnie będziemy spędzać czas podczas urlopu. Nikt nie chce wrócić z wakacji z kilkoma zbędnymi kilogramami lub też mieć problem z gwałtownym spadkiem energii i osłabieniem.

Co jeść na plaży?

Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeżeli przez dłuższy czas przebywamy na słońcu, nasz organizm musi na bieżąco uzupełniać rezerwy płynów, aby zachować dobrą termoregulację i żeby nie nastąpiło jego przegrzanie. Do torby plażowej przede wszystkim pakujemy butelkę wody.

Jeżeli chodzi o menu plażowe , to warto zabrać soczyste owoce i warzywa, które będą świetną przekąską i wspaniałym źródłem dobrze przyswajalnych płynów, antyoksydantów, witamin i minerałów. Musimy pamiętać, że dzięki słońcu mamy wspaniałą opaleniznę, ale niestety nasza skóra narażona jest na działanie wolnych rodników, które mogą uszkadzać komórki i przyspieszać proces starzenia. Dlatego też odpowiednia dawka antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki będzie nam niezbędna podczas plażowania.

Warto wprowadzić również produkty bogate w błonnik. Mniejsza ilość ruchu może spowolnić perystaltykę jelit, co sprzyja zaparciom. Produkty bogate w błonnik jak: płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo pozwolą na usprawnienie pracy przewodu pokarmowego. Będą one także wspaniałą pożywką dla probiotycznych bakterii jelitowych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego i chronią nas przed rozwojem infekcji jelitowych.

Co jeść spędzając urlop aktywnie?

Nasz jadłospis powinien opierać się o zasady racjonalnego odżywiania, które w sposób graficzny przedstawia piramida zdrowego żywienia. Zawsze pamiętamy, żeby jeść zdrowo spożywając duże ilości warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, nabiał a w mniejszej ilości mięso oraz tłuszcz.

W menu osoby bardzo aktywnej nie może zabraknąć wysokokalorycznych przekąsek jak suszone owoce, orzechy, które zapewnią uzupełnienie rezerw energetycznych, intensywnie uszczuplanych podczas wysiłku.

Na wyprawę w góry warto przygotować kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z warzywami, kawałkiem mięsa lub wędliny czy też twarożkiem. Świetne będą także owoce o wysokiej zawartości cukrów prostych jak: dojrzałe banany, suszone owoce. Można wykorzystać także batoniki dedykowane sportowcom.

Nie zapominajmy także o uzupełnianiu płynów, które tracimy podczas intensywnego wysiłku. Świetnym rozwiązaniem będzie tutaj wysokozmineralizowana woda bogata w potas i magnez.

Pamiętajmy że racjonalne żywienie jest nam zawsze potrzebne, aby zachować zdrowie, młody wygląd i wspaniałą sylwetkę.

Komu
pomagamy

Nasi partnerzy